
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Weight | 0.652 mg |
| Type | General Purpose |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
| Max Thickness | 550 µm |
| Min Thickness | 450 µm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 85099
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.00872 | $0.08720 |
| 50 | $0.00810 | $0.40500 |
| 100 | $0.00752 | $0.75200 |
| 500 | $0.00504 | $2.52000 |
| 1000 | $0.00436 | $4.36000 |
| 3000 | $0.00361 | $10.83000 |
| 5000 | $0.00299 | $14.95000 |
| 10000 | $0.00248 | $24.80000 |
